Gynekologické infekce jsou v letních měsících bohužel častější. Přispívá k tomu delší pobyt v mokrých plavkách, teplo, ztížené hygienické podmínky, chlor v bazénech nebo sinice v přírodních nádržích. „Typickými příznaky jsou svědění, pálení, výtok, ale také uretrální syndrom – pálení po vymočení, diskrétnější nucení na močení nebo tupá bolest či tlak v podbřišku. Téměř všechny ženy to nazývají mykózou či kvasinkami, přestože se nejčastěji jedná o bakteriální dysbalanci,“ vysvětluje MUDr. Jiří Emmer, který provozuje internetovou poradnu egynda.cz.

Facebook

Vagína je totiž přirozeně osídlena nejrůznějšími bakteriemi. Jedná se nejčastěji o speciální kmeny laktobacilů, které produkují kyselinu mléčnou, snižují kyselost (pH) vaginálního prostředí a tím vytvářejí podmínky nehostinné pro nepřátelské bakterie. Nepříjemné a rizikové jsou také bakteriální vaginózy, které jsou způsobené spíše bakteriemi než kvasinkami. Bakteriální vedou totiž nad kvasinkovými, jak četností, tak rizikovostí.

„Vaginální laktobacily dále vyrábějí peroxid vodíku, který chrání jak před rozmnožením nepřátelských bakterií, tak kvasinek, což jsou původci mykóz. Laktobacily si vytvářejí na své buněčné stěně bakteriociny, látky, které brzdí růst jiných bakterií,“ vysvětluje MUDr. Jiří Emmer z egynda.cz a dodává: „V případě, že je poševní prostředí v rovnováze, pak je vše bez problémů. Pokud se ale rovnováha naruší a změní se hodnota pH, tedy z přirozeně mírně kyselého se stává prostředí zásadité, stává se živnou půdou pro bakterie a kvasinky. Ty pak způsobují nežádoucí infekce a nepříjemnosti a rizika s nimi spojené.“

Řasy a sinice v rybnících a přehradách, ale i chlor
Velkým rizikem je pak koupání v přírodních vodách. S přemnožením bakterií totiž roste riziko vzniku infekcí a zánětů. Ideální je se osprchovat čistou vodou a převléknout se do suchých plavek či jiného suchého oblečení. Stejně tak pomůže volnější oblečení a dostatek tekutin, aby se podpořila hydratace a proplachování močového traktu.
Ideální je také sledovat stav kvality vody v nádržích, kam se vyrážíte koupat. Ani chlor není zrovna přítelem v tomto ohledu. Chlór v bazénech může narušit přirozenou vaginální flóru, což může vést k podráždění a zvýšit riziko. Rizika rostou s koncentrací chloru i četností a délkou pobytu v chlorované vodě.

Řešení a ideální prevence
„Lehčí infekce lze potlačit volně prodejnými prostředky – laktobacily, výplachy nebo antimykotiky, těžší je nutno léčit ve spolupráci s lékařem. Vždy je velmi vhodné po eliminaci „nepřátelských“ bakterií napomoci obnově vaginálního ekosystému vpravením „přátelských“ vaginálních bakterií, ideální je například selektivní vaginální probiotikum Gynimun. Jedná se o moderní probiotikum třetí generace, které obsahuje jak střevní, tak vaginální patentované kmeny laktobacilů. Má antiseptický, antikvasinkový i hojivý účinek. Tím nabízí ženám pomoc při harmonizaci jejich osobité mikroflóry v intimních partiích,“ dodává MUDr. Jiří Emmer.

Vaginální infekce versus záněty močových cest
Koupání vede často jak k vaginálním, tak močovým infektům. Tyto dvě diagnózy jsou navíc velmi často zaměňovány, a to nejen laiky. Pokud má žena pouze nucení na močení a pálení na nebo po konci močení, může se velmi pravděpodobně jednat o tzv. uretrální syndrom, který je nejčastěji výrazem vaginálních potíží. Ať již bakteriálních nebo pohlavně přenosných – tedy chlamydie, ureaplasmy, mykoplasma.

Redakce FFN