Srdcem Košic je hlavní ulice, která se shodou okolností také tak jmenuje –  Hlavná. Nejdelší historická promenáda na Slovensku nabízí návštěvníkům především poznání dějin města i jeho současnou kulturu. S průvodcem se turisté zastaví například u monumentální církevní budovy, jíž je Dóm sv. Alžběty, největší kostel na Slovensku. Její přilehlá kaple sv. Michala je ze 14. století, mohou obdivovat i stavební umění středověkých architektů jako je Dolní brána, archeologický komplex, který představuje městské opevnění ze 13. století anebo nejstarší městský erb v Evropě. Zastaví se také u budovy košického Národního divadla a samozřejmě také u unikátní fontány a zvonkohry. Tady je místo, kde se Košičané nejčastěji setkávají.

Facebook

Ve městě jsou bohatě zastoupená i muzea
Patří mezi ně například Východoslovenské muzeum se svou nejvýznamnější expozicí Košickým zlatým pokladem. Je to soubor několika tisíc zlatých mincí, kterými se ve své době platilo v celé Evropě a je záhadou jak se dostaly na jedno jediné místo právě v Košících. Navíc toto muzeum odhaluje díky bohatým sbírkám středověký život. Je to třeba Katova bašta, která nahlíží do autentického středověkého opevnění, stejně tak exilový dům posledního vůdce prostihabsburského povstání, Františka II. Rákocziho.

V Uličce řemesel se sympaticky zastavil čas
V Hrnčířské ulici se návštěvníci ocitají v oáze výjimečných obchůdků, krámků i hospůdek. Neobyčejně zajímavé a inspirující je zastavení v Rozprávce – mohu zaručit, že je to opravdu pohádka. V retro prostředí, kde nechybí nábytek, který jsme měli mnozí v době dětství doma, vám nabídnout svěží občerstvení. Pan majitel je skutečným gurmánem života – proto také tuhle jedinečnou kavárnu založil. Navíc připravuje nejmenší kino v Evropě. Když se likvidovalo nedaleké kino, koupil řadu pěti typických dřevěných sedadel. Ty už mají svoje místo před bílou stěnou před schodištěm do redakce. Teď jenom přemýšlí o tom, jaké filmy tady bude promítat. Prý jen ty veselé. A redakce … i to je unikát. Majitel Rozprávky tady vydává Zítřejší noviny, kde zveřejňuje hlavně informace o kulturních a společenských akcích v Košicích.

Kam za zážitky
Předně je to už zmíněná Hlavná, kde lze příjemně prožít celý den. Nabízí se kavárny, jichž jsou tu opravdu desítky a všechny mají plno, nabízí se i vinotéky s výjimečnou nabídkou speciálních vín nejčastěji z nedaleké Tokajské oblasti, zábavu do rána slibují místní kluby a bez pochyby jedinečný je i Hostinec – tedy pivnice, kde se pivo rovnou vaří. My jsme mohli ochutnat například červené pivo, tedy mok z chmele a vody, který na sto litrů doplnilo padesát kilogramů červeného ovoce – malin a rybízu.
A když se pozorně zadíváte na vozovku, zjistíte, že ji protíná jakási leváda, stružka, kterou protéká voda.
Milovníci adrenalinu si jistě vyberou bobovou dráhu. Je dlouhá osm set metrů, kde mohou pustit do serpentin až padesátikilometrovou rychlostí.
Milovníky historie zase jistě přiláká Košický hrad, který se vzchopil z ruiny. Stalo se z něj unikátní a vyhledávané místo pro odpočinek uprostřed města.
Městská vyhlídková věž, vysoká jednadvacet metrů, která stojí v městském lesoparku v blízkosti Košického hradu, poskytuje jedinečný výhled na Košice i jejich okolí.

Odkaz židovské komunity
Školy, synagógy, modlitebny nebo rituální koupele v mikvi jsou svědky období života této komunity, které násilně přerušil rok 1944. Nejstarší synagógou v Košicích je Synagóga v Zvonařské ulici z roku 1883. Budova postavená v maurském stylu, vedle které se nachází i vchod do židovské náboženské obce a budova modlitebny. Ve dvoře se kromě rabínova bytu, košér kuchyně, radnice a zdravotního střediska obce nacházejí i jedny z nejstarších rituálních koupelí v mikve na Slovensku.
Dům umění je neologická synagóga z přelomu let 1926 až 1927 s mohutnou kopulí připomíná římský Panteón. Od rekonstrukce v 60. letech minulého století se stala sídlem Státní filharmonie Košice.
A když půjdeme do Puškinovy ulice najdeme další synagógu. Je to zrekonstruovaná ortodoxní synagóga z třicátých let minulého století. Hned vedle stojí budova židovské školy. Unikátní stavba kombinuje prvky orientální kultury a prvky moderny, především kubizmu.

Tabačka Kulturfabrik, centrum současného umění a kultury
Kdo by hledal klasiku, nepochodil by. Jsme v alternativním industriálním prostředí, kde například interiér restaurace tvoří školní lavice a židle. Chodí se sem na kávu, drinky, na popovídání i na králíka na smetaně. Jen tak na okraj – byl vynikající. A to jsme teprve vstoupili.
Jedinečné industriální prostory bývalé tabákové fabriky slouží jako místo pro prezentaci umění prostřednictvím eventů a kulturních akcí, mnohdy také alternativních. Navíc poskytuje služby pro začínající podnikatele v podobě podnikatelského inkubátoru. Ambicí tabačky je vytvořit model nestátního, samostatně hospodařícího kulturního centra. A daří se.

Košice jsou vstupní branou do východního Slovenska
Jsme na prahu světoznámé vinařské oblasti, kde se vyrábí unikátní Tokajské víno jedinečné, byť trochu výjimečné chuti. Tokaj je oblíbeným místem pro degustace i exkurze milovníků kvalitního vína, stejně tak pro turisty, pěší i cyklisty.
Ti, kteří sem jedou za turistickými zážitky také najdou svoje top cíle. Konkrétně to mohou být třeba zdejší unikátní jeskyně.

Město má také svůj Gurmán Fest
Festival výjimečných chutí se letos konal už po šesté v městském parku a navázal na tradici podobných festivalů ve Vídni,  Praze i v Bratislavě. Přibližuje zážitkovou gastronomii formou prezentací košických restaurací a hotelů, jejich šéfkuchařů, stejně tak umění michelinských kuchařských hvězd.

Autentik tour, svižný návrat do minulosti
Ať už si objednáte dvou nebo čtyřhodinový návrat do minulosti, pak se připravte na to, že předjede tehdy běžný vůz Škoda 105. Jen připomenu a vzpomeňme, že klimatizaci obstarává okénko, které si musíte otevřít sami kličkou, cestu jistí tvrdá sedadla a vůbec nepohodlí. A přesto si říkáte, že autentik tour je skvělý nápad. Cesta vede po místech, která tu zanechala minulost šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých let. A když dojedete k budově někdejší košické architektonické chlouby, budovy tehdejšího krajského výboru KSČ, dnes úřadu východoslovenské samosprávy, průvodce vám nabídne svačinku, která sestává ze sušenek a pití, které přežily do současnosti. Je to třeba kofola a sušenka Mila.

Táňa Pikartová

www.visitkosice.eu

 

Fotogalerie k článku