Typickou součástí závěru masopustu byly obřadní obchůzky a rej maškar. Obyčejů a zvyků v poslední masopustní dny bylo mnoho, každá vesnice, každý kraj byly něčím odlišné, měly svá specifika.

Pochování basy
Všude se ale období radostí a rozverností uzavíralo závěrečnou večerní zábavou, na kterou často zvala muzika vyhrávající na návsi. Zábava byla spojena s pochováváním basy, kdy po parodii pohřbu byla za velkého pláče vynesena basa či figurína ze sálu a slavnostně pohřbena. To vše na znamení, že čas nevázaného veselí definitivně skončil a nastal čas půstu. Sousedé si po půlnoci na rozloučenou zazpívali postní píseň a rozešli se do svých domovů.

Facebook

Masopust ve Valašském muzeu
Ve znamení těchto tradic se ponese Masopust pořádaný Valašským muzeem v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Uskuteční se v sobotu 11. února. Bohatý program začne v Dřevěném městečku od 9 hodin. „Můžete se s námi zúčastnit masopustních obchůzek z Valašska a ochutnat z pestré nabídky zabijačkových výrobků, kterou pro vás připravili mistři řeznického řemesla,“ pozvala za organizátory k návštěvě Milena Bahounková.

O nejlepší valašskou klobásu
Součástí programu bude také 15. ročník soutěže O nejlepší valašskou klobásku, 5. ročník soutěže O nejlepší valaškou tlačenku a laická anketa O nejlepší řeznický stánek.
Masopustní průvod se na sobotu chystá i ve Zlíně, akce se jmenuje Fašank, aneb maškarní trochu jinak a je určený především pro děti. Program začne výrobou, děti ale mohou přicházet přímo ve svých kostýmech.
Od neděle 12. února až do středy 22. února bude žít fašankem Strání na Uherskohradišťsku. Místní chystají už 25. ročník festivalu masopustních tradic. Úvod obstará nedělní Výstava 25 let festivalu fašanku.
Masopustů bude v dalších dnech přibývat. V plném proudu je například příprava velmi oblíbeného Lešetínského fašanku ve Zlíně, který se uskuteční v sobotu 18. února. Vedle tradičních radovánek bude jeho velkým lákadlem domácí zabíjačka.

Iva Burianová

www.vychodni-morava.cz

Fotogalerie k článku