Nejčastěji si půjčujeme na nové bydlení nebo rekonstrukci toho stávajícího. Bohužel je mnoho těch, kteří přecení svoje schopnosti, a dostane se do spáru dluhů. Jak na vyrovnaný rodinný rozpočet a co dělat, pokud už si musíte doopravdy půjčit? Odpovědi na tyto otázky jsou součástí tohoto příspěvku.
Základem je vyrovnaný, ideálně přebytkový rozpočet
Abyste dokázali během měsíce hradit všechny nezbytné výdaje a ještě něco málo ušetřit, bude potřeba začít vést domácí rozpočet. Ačkoli to může na první pohled vypadat jako zcela zbytečná aktivita, opak bude pravdou. Zjistit, kde vám mizí peníze, totiž není ani trochu jednoduché. A jak takový rozpočet vlastně vést? Není to nic složitého:
- K vedení rozpočtu můžete použít počítačové programy. Stačí vám ale i obyčejná tužka a papír.
- Základem je zapisovat každý (byť i drobný) příjem nebo výdej.
- Na konci každého měsíce proveďte bilanci a zjistěte, za co utrácíte nejvíce a kde by bylo naopak možno ušetřit.
Jakmile zjistíte, jak na tom vaše domácnost je, bude potřeba rozpočet dále optimalizovat. Snižte zbytečné výdaje a naopak se snažte do rozpočtu dostat co nejvíce nových prostředků. Rozpočet by měl být vyrovnaný.
Ideální stav však přichází tehdy, pokud každý měsíc dokážete nějakou tu stokorunu či tisícikorunu ušetřit. Poté, co se vám to povede, začněte tvořit rezervy. Můžete je rozdělit podle případného způsobu pozdějšího využití:
- Bydlení,
- zábava,
- letní dovolená
- lyžařský výcvik pro děti
- nečekané výdaje
- rekonstrukce
- apod.
Utrácejte s rozmyslem
Úskalím řady českých rodin je skutečnost, že utrácejí více, než dokážou vydělat a ušetřit. Proto si doma nastavte jasná pravidla a osvojte si základy finanční gramotnosti. Vyvarujte se zbytečných výdajů za jídla v restauraci nebo luxusní rodinné dovolené v přepychových hotelech u nás či v zahraničí. Velmi podobná situace platí také pro nákup předražených spotřebičů nebo dárků. Zkrátka a jednoduše byste nikdy z rodinného rozpočtu neměli odčerpat víc, než do něj dokážete přinést. Jedině tak můžete dosáhnout optimálního „finančního zdraví“.
Bez půjčky se neobejdete?
Pokud ani přes výše uvedené nedokážete ušetřit a zastihne vás nečekaný výdaj, který vyžaduje okamžité řešení, pravděpodobně budete uvažovat o půjčce. Také v tomto případě ale vsaďte na zdravý rozum a nutnost půjčky si dvakrát rozmyslete.
Na co si půjčovat?
- Vlastní bydlení
- Rekonstrukci bydlení
- Pořízení automobilu
- Stěhování do jiného města či státu za prací anebo studiem
- Studium či rekvalifikaci
- Spotřební elektroniku (např. lednička, pračka apod.)
- Úhradu nečekaných nákladů (nájem, paušál od mobilního operátora apod.)
Na co si půjčku raději nebrat?
- Luxusní dovolená v zahraničí
- Nejnovější modely mobilních telefonů, tabletů, automobilů, PC apod.
- Nákup vánočních či jiných dárků
- Další předražené materiální statky, bez kterých se člověk dost dobře obejde.
Půjčujte si s rozmyslem!
Spotřebitelských půjček existuje na našem trhu nepřeberné množství. Proto je občas složité se v jednotlivých nabídkách bezpečně zorientovat. Abyste v budoucnu nelitovali svého rozhodnutí, vsaďte pouze na známé a ověřené poskytovatele půjček. Abyste objevili půjčku, která vám bude nastavenými parametry co nejvíce vyhovovat, vsaďte na online srovnání úvěrů.
Jak takové online srovnání půjček vlastně funguje?
- Zadejte rozsah půjčky
- Vyberte specifika půjčky (například půjčka bez registru, dokládání příjmu apod.)
- Zadejte splatnost půjčky (týden, 30 dnů, x měsíců)
- Jednotlivé nabídky porovnejte
- Vyberte si tu, která vám bude nejvíce vyhovovat
- Požádejte o ni
Nejlevnější půjčka? Víme, jak ji odhalit!
Abyste zjistili, která půjčka je bezkonkurenčně nejlevnější, zohledněte nejen její úrok, ale především hodnotu RPSN, do které se promítají také další náklady s danou půjčkou spojené. Jde třeba o poplatky za poskytnutí či sjednání půjčky, vedení úvěrového účtu nebo další výdaje, na základě kterých zjistíte, jak drahá půjčka ve finále je.
Dejte si však pozor na nesolidní poskytovatele, kteří po vás vyžadují peníze předem (netýká se jednokorunového ověřovacího poplatku). V takovém případě nikomu nic neplaťte a raději se poohlédněte po jiné půjčce. Od věci také není ani nahlédnutí do internetových fór a diskuzí, kde se dozvíte mnoho cenných informací od skutečných klientů, kteří mají s daným poskytovatelem osobní zkušenosti.
Online půjčky šetří peníze i váš čas
Závěr tohoto článku bude patřit nebankovním online půjčkám, které lze sjednat z pohodlí domova, díky čemuž se staly mezi spotřebiteli velmi oblíbené. O online půjčku jednoduše zažádáte prostřednictvím online formuláře, jehož vyplnění vám zabere pouze několik minut. Stačí totiž vyplnit:
- Osobní údaje
- Kontaktní údaje
- Údaje o půjčce a její splatnosti
Některé společnosti mohou požadovat také doložení příjmu od zaměstnavatele nebo naskenování občanského průkazu či jiného průkazu totožnosti. Protože spousta věřitelů pracuje s plně automatizovanými systémy, informace o schválení či zamítnutí půjčky se dozvíte prakticky obratem. Poté již stačí zaslat ověřovací poplatek ve výši jedné koruny a počkat si na připsání peněz.